Autoidea główne tło

Grand Prix Belgii 2022 – sobota

Rozczarowująca sesja kwalifikacyjna dla zespołu Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team, w trakcie której bolid W13 cierpiał na brak tempa w Belgii.

 

 

Kierowca FP3 Q1 Q2 Q3
Lewis Hamilton P12 8 okrążeń

1:45.736

P7

Miękkie,

Miękkie

6 okrążeń

1:45.420

P5

Miękkie,

Miękkie

6 okrążeń

1:45.503

P7

Miękkie,

Miękkie

George Russell P6 8 okrążeń

1:45.650

P5

Miękkie,

Miękkie

6 okrążeń

1:45.461

P6

Miękkie,

Miękkie

6 okrążeń

1:45.776

P8

Miękkie,

Miękkie

 

Lewis Hamilton

Wszyscy ciężko pracują nad ulepszeniami, a my przybyliśmy tutaj z optymistycznym nastawieniem. Zamierzamy zniwelować lukę do czołówki, więc bycie 1,8 sekundy z tyłu to prawdziwy kopniak w zęby, ale tak właśnie jest. To samochód, z którym wciąż się zmagamy i na pewno nie będę za nim tęsknił pod koniec roku. Dwie pozostałe drużyny przed nami są w innej lidze i nie możemy liczyć na to, że spadną. Musimy się przegrupować i upewnić się, że przyszłoroczny samochód jest tam, gdzie potrzebujemy, i zrobimy co w naszej mocy z tym, co mamy, przez resztę obecnego sezonu. Mieliśmy za duży docisk, a balans aerodynamiczny w zakrętach nie był stabilny, więc bardzo ciężko jest to obejść, ale zrobimy co w naszej mocy przed jutrzejszym wyścigiem. Wiedząc, jak ciężko wszyscy pracują, jestem zdruzgotany patrząc na całość zespołu, ponieważ dajemy z siebie wszystko, ale problem tkwi po prostu w fundamencie, czyli samochodzie – który czasami jest dobry, a czasami jest naprawdę zły.

 

George Russell

Trudno pojąć, jakim cudem byliśmy na pole position w ostatnim wyścigu, a dzisiaj mamy 1,8 sekundy straty. Co więcej, nie tylko tracimy czas do Maxa, ale byliśmy sześć dziesiątych sekundy za bolidami Alpine. Kiedy temperatura jest niska, walczymy i – jak widzieliśmy w tym roku w Imoli – ciężko jest nam rozgrzać opony do odpowiedniej temperatury. Jestem przekonany, że jutro będziemy mieli znacznie większe tempo w porównaniu z Alpine, McLarenem i Williamsem, ale nadal będziemy tracić 0,5 s lub nawet sekundę do Red Bulla i Ferrari. Musimy przyjrzeć się temu przez noc, aby spróbować zrozumieć nasze tempo, ale dobrze jest nie myśleć już o kwalifikacjach. To był dla nas słaby punkt i jestem pewien, że jutro będziemy szybsi. Mercedes kończący sesję kwalifikacyjną na pozycjach P7 i P8 nie jest tam, gdzie chcemy być i wiemy, że samochód stać na więcej, więc jutro mamy pracę do wykonania, aby uzyskać dobry wynik.

 

Toto Wolff

To był bardzo rozczarowujący wynik w kwalifikacjach, bez względu na to, że jutrzejsze kary dla innych samochodów pchną nas w górę stawki. Cztery tygodnie temu na Węgrzech byliśmy na pole position, choć z pewnymi nieco nietypowymi okolicznościami, które przemawiały na naszą korzyść; tymczasem dzisiaj byliśmy 1,8 sekundy za pole position. Nikt w zespole nie uważa, że ​​taki deficyt jest akceptowalny i nawet teraz, po 14 wyścigach, nie rozumiemy, jak konsekwentnie uzyskiwać osiągi z tego samochodu. Wydaje się, że mamy duży opór na prostych i nie daliśmy żadnemu z kierowców równowagi w ten weekend, aby dać im pewność siebie. Mamy nadzieję, że jutro będziemy mieli lepsze tempo wyścigowe niż pokazaliśmy dzisiaj, ale wiemy, że bez względu na pozycje na mecie, przed nami naprawdę dużo pracy.

 

Andrew Shovlin

Mieliśmy nadzieję na zmniejszenie dystansu do czołówki, co wyraźnie nie jest tym, co osiągnęliśmy – ale ten rok przyniósł nam wiele niepowodzeń. Musimy tylko nauczyć się tego, co możemy z tego zrobić i spróbować iść do przodu. Samochód był tutaj naprawdę trudny do wjechania w dobrze działające okno pracy opon; musimy iść na wiele kompromisów, jeśli chodzi o równowagę i sztywność bolidu. To część problemu, ale przez cały weekend nie udało nam się przejechać przyzwoitego okrążenia na nowych oponach, co prawdopodobnie jest osobną kwestią, którą musimy zbadać i zrozumieć. Jutro przesuniemy się trochę w górę stawki, ponieważ trzy samochody przed nami mają kary, ale wszystko zależy od tempa wyścigowego – jeśli czegoś nie zrobimy, czeka nas trudny wyścig. Jak zawsze będziemy ciężko walczyć, aby zdobyć każdy możliwy punkt i zmaksymalizować każdą okazję w jutrzejszym wyścigu.

 

Autoidea - media społecznościowe Autoidea facebook Autoidea instagram
Ikona zamknięcie formularza

Wybierz temat

Wybierz samochód

Wybierz miasto